Jocelyn Wittstein är ortoped och speicalist i idrottsmedicin vid Duke Uiversity Medical Center i North Carolina, USA. På Instagram utbildar  hon människor om osteoporos och hur man kan förebygga det. I ett inlägg berättar hon om vikten av att hoppa och belasta kroppen för att stärka skelettet. Att hoppa så att det skapar stötar som är tre gånger högre än  kroppsvikten stimulerar benbildningen. Hoppövningar har visat sig förbättra bentätheten hos kvinnor både före och efter klimakteriet. Allra bäst effekt har hoppövningarna på höftregionen.

-Hoppar du hopprep får du både konditions-och smidighetsträning. Bara genom att hoppa från två decimeters höjd skapar en stöt som är fyra gånger kroppsvikten, påpekar Wittstein.

Även om stötarna inte når upp till tre gånger kroppsvikten när man promenerar, så är  promenader liksom löpning utmärkt konditionsträning. Kvinnor som promenerar minst fyra timmar per vecka istället för en timme i veckan minskar risken för höftfraktur med 41 %.  För att förebygga frakturer och stimulera bentätheten behöver vi både stöta och belasta våra ben.

Källa : Jocelyn Wittstein

https://www.instagram.com/reel/DNbe30PvD7O/?igsh=ZmxzZ2o0a2dpcTl1

Nämen hej!
Kul att du kom hit.

Prenumerera gärna på vårt nyhetsbrev, som kommer varje fredag eftermiddag.
Du får alla nyheter och inlägg som publiceras här på sidan.

Vi spammar inte! Läs vår integritetspolicy för mer info.

Om något inte fungerar när du försöker prenumerera - hör av dig här så hjälper vi dig.