Osteoporosföreningar och Kontaktombud

Osteoporsförbundet verkar i landet genom  länsvisa föreningar och i Kalmar län genom ett kontaktombud. Förbundet liksom osteoporosföreningarna och kontaktombudet arbetar med att sprida information och kunskap om osteoporos till medlemmarna och till allmänheten t.ex. genom att anordna olika aktiviteter.
Gemensamt arbetar förbundet, föreningarna och kontaktombudet om hur man själv kan skydda och stärka sitt skelett.

Dessutom verkar föreningarna för att det egna landstinget ska förbättra diagnostik och behandling för osteoporotiker.

Arbetet i länen drivs av förtroendevalda som arbetar ideellt.
Välkommen att kontakta din osteoporosförening eller ditt kontaktombud.

Osteoporosföreningar

Blekinge län

Ordförande Ingrid Persson

telefon: 070-9182469

bl.osteoporos@gmail.com

 

Dalarnas län

Ordförande Britt-Marie Axelsson
Telefon: 072-247 03 71  
peraxels@telia.com

 

​Gotlands län

Ordförande Anne Elfström       

Telfon: 070-497 82 52  

elfstromanne@gmail.com                           



Gävleborgs län

Ordförande Inger Aréen

Telefon: 070-653 72 70
inger.areen@gmail.com

 

Hallands län

Ordförande Tf. Sol-Britt Sundvall

Telefon: 076-133 46 62

solbritt.s@telia.com

 

Jämtlands län
Ordförande Kristina Andersson
Telefon: 070-374 26 65

kristina.hblust@telia.com



Jönköpings län

Ordförande Margareta Lindahl

Tel: 073-818 58 21,

 lindahl.margareta@telia.com

 

Kronobergs län

Tf. ordförande Birgit Nyberg

Tel. 070-5989725,

birgit.nyberg@utbildningskonsult.se

 

Norrbottens län
Ordförande Anita Sandström
Telefon: 070-601 09 17
akutanita@telia.com



Skåne län

Ordförande Sol-Britt Sundvall

Telefon: 076-133 46 62

solbritt.s@telia.com

 



 

Kontaktombud

Stockholms län

Ordförande Harriet Kristensson

Telefon: 073-416 33 70

harriet.g.kristensson@gmail.com
 

Södermanlands län

Ordförande Sven-Erik Myrelid

Tel. 016-51 39 73

sven-erik.myrelid@tele2.se

Uppsala län
Ordförande Ingrid Drevin

Telefon: 018-42 02 79

ingrid.drevin@live.se


Värmlands län

Ordförande Ann-Britt Sandberg

Tel: 070-996 92 82 

annbritt.sandberg@telia.com


Västernorrlands län
Ordförande Torborg "Bojan" Söderberg
Telefon: 070-389 40 19
bojanindal@hotmail.com


Västerbottens län

Interimstyrelse

 

Västmanlands län

Ordförande Lisa Keisu Lennerlöf

Telefon: 070- 395 26 37

lisa.keisu@telia.com


Västra Götalands län

kontaktperson Ingrid Bernhardsson
Telefon: 070-635 14 58

ingridbernhardsson90@gmail.com

 

Örebro län

Ordförande Britt Magnusson

tel. 0763-251488,

britt.k.magnusson@gmail.com

 
Östergötlands län
Ordförande Gun Ring

070-404 60 94

gun.ring@allt2.se

 

 

Kalmar län
Berit Bergström
Telefon: 0480-244 58

berit.bergstrom38@gmail.com

 

 

Osteoporosförbundet

Lilla Nygatan 14
Box 2344
103 18 Stockholm
Telefon 08-121 463 93

E-post: osteo@telia.com