Hjärtligt välkommen till höstens aktiviteter och hör gärna av dig med tankar och funderingar kring osteoporos och vår förening!
Gruppträning via vårdcentralen Achima Care Växjö
Träningsgrupp med sjukgymnast
Välkommen att delta i Achima Cares träningsgrupp. Du är välkommen oavsett vilken vårdcentral du tillhör. Vi tränar kondition, styrka, rörlighet och balans samt lär deltagarna att trots sina besvär våga röra på sig samt uppleva rörelseglädje vid två tillfällen per vecka i grupp. Utrustning: Träningsskor, träningskläder efter väder och eventuellt gåstavar.
Plats: Norremarksvägen förbi ICA Kvantum, utegymmet som ligger mellan Rygginstitutet och Fyllerydsskogen.
Datum och tid: Måndagar samt onsdagar klockan 13:00-14:00. Start åter vecka 32, den 4:e augusti.
Kostnad: 75 kronor/tillfälle. Högkostnadskort gäller.
Anmälan: Ring Achima Cares telefonväxel; 0470-339700 eller maila till mikael.andersson-hedby@achima.se
Ledare: Mikael Andersson Hedby, legitimerad sjukgymnast
_________________________________________________________
Inbjudan till föreläsning i Blekinge 23 september
Osteoporosföreningen Blekinge bjuder åter in oss för att uppmärksamma den internationella osteoporosdagen som är i oktober. Även i år får vi ta del av en föreläsning av biträdande professor och överläkare inom internmedicin/endokrinologi, Anna Spångeus.
Anna är kliniskt verksam på MEGA-kliniken i Linköping och bedriver kliniknära forskning inom flera delar av frakturkedjan. Hon föreläser om ämnen som Digital patientutbildning, AI-stödd kotfrakturscreening samt lite om fallskadeprevention. Föreläsningen kommer att hållas för profession, beslutsfattare, medlemmar och för allmänhet.
Fysioterapeut Maria Persson informerar om hur betydelsefullt det är med rörelseträning och håller i pausgympa.
När: Tisdagen den 23 september klockan 16:00 – 19:00. Fika först med smörgås kl. 16:00.
Var: Regionsalen på Wämö Center, Karlskrona
Osteoporosföreningen Kronoberg är härmed inbjudna till denna dag och vi planerar för en gemensam resa för intresserade medlemmar. Så räkna med från efter lunch och hela kvällen!
Avresa från Växjö: Klockan 13:30 vid Broqvist konditori, Torget
Återresa: Senare kväll
Kostnad: 150 :-
Mat/fika: Enkel bussfika (meddela ev specialkost)
Anmälan till: Gunilla
Telefon: 073 – 389 58 05 alternativt gunillaykarlsson@hotmail.com
Anmälan senast: 12 september
Rörelseträning i Växjö med ledare Lotta Wickell
Var: J F Liedholms väg 10 (Gymnastiksalen Sigfridsområdet)
Datum och tid: Måndagar, med start den 22 september till och med 10 november. Klockan 16:00 – 17:00.
Anmälan till: Birgit Andersson: 0708 – 983564 alternativt bibban.a@telia.com
________________________________________________________________
Rörelseträning i Ljungby med ledare Monica Johansson
Var: Ljungby lasarett, Primärvårdsrehab, lokal Mars.
Datum och tid: Tisdagar med start den 23 september till och med 28 oktober. Klockan 16:30 – 17:30. Avslutas med en föreläsning av Primärvård Rehab den 4 november klockan 16:30 – 17:30.
Anmälan till: Birgit Nyberg; 0705 – 989725 alternativt birgit.nyberg@utbildningskonsult.se
Anmälan senast den 9 september.
________________________________________________________________
Samtalscafé den 2 oktober
Vi samlas, fikar och ventilerar! Ta med dig dina tankar och funderingar och kom.
Tid och plats: Klockan 17:00 – 19:00. Pensionärernas Hus, Bergövägen 1A (Hovs Park). Buss nummer 7 kan stanna vid Korsövägen.
Anmälan till: Elisabet senast 29 september. Telefon: 070 – 359 16 75 alternativt elisabet.petersson@telia.com
Vänligen anmäl specialkost. Ej medlem kostnad 75:-
________________________________________________________________
Jubileum den 16 oktober – Osteoporosföreningen Kronoberg 10 år!
Välkommen att fira med oss att föreningen fyller 10 år!
Vi bjuder medlemmar på musikunderhållning från Trio med Rumpa, god mat, kaffe och trevligt umgänge!
Var: IOGT, Vattentorget Växjö, sal Sigfrid.
Datum och tid: Torsdagen den 16 oktober från klockan 17:00
Anmälan till: Gunilla
Telefon: 073 – 389 58 05 alternativt gunillaykarlsson@hotmail.com
Senast anmälan den 10 oktober, meddela ev allergi.
Kostnad för icke medlem 175 :-
Funkismässan – utställning 25 oktober i Växjö
Lördagen den 25 oktober klockan 10:00 – 14:00 på Stadsbiblioteket Växjö är det mässa där föreningar ställer ut. Välkommen!
_____________________________________________________________________________________
Samtalscafé och medlemsträff i Ljungby 27 oktober
Måndagen den 27 oktober träffas vi i Ljungby, vi reflekterar och fikar! Ta med dig dina funderingar och välkommen att bjuda med dig en vän som kan vara intresserad. Välkommen!
Tid: Klockan 16:30 – 19:00
Plats: Studieförbundet Vuxenskolan
Vi bjuder på fika! Meddela ev allergi.
Anmälan till: Birgit Nyberg; 0705 – 989725 alternativt birgit.nyberg@utbildningskonsult.se
_________________________________________________________________________
Dialogdagen 65+ – Information, dialog och utställning i Konserthuset Växjö 28 oktober
Den 28 oktober är det dags för Dialogdagen 65+, en eftermiddag då invånare från 65 år och uppåt bjuds in till information och dialog i Konserthuset. Osteoporosföreningen finns på plats som utställare. Välkommen!
Utställning mellan klockan 12:45 – 15:00
_________________________________________________________________________
Samtalscafé den 1 december i Växjö
Vi träffas, umgås och pratar. Välkommen!
Eventuellt får vi en föreläsare till kvällen men dessvärre något oklart i nuläget.
När: Måndagen den 1 december
Tid: Klockan 17:00 – 20:00
Var: Pensionärernas Hus, Bergövägen 1A, (Hovs Park).
Vi bjuder på kvällsfika.
Anmälan till: Birgit Andersson; telefon: 0708 – 983564 alternativt bibban.a@telia.com
Anmäl ev allergi.
Kostnad för icke medlem 75 :-