Nu har Osteoporosföreningen i Värmland haft årsmöte.  Tisdagen den 10 februari 2026  samlades vi på Seniorernas Hus i Karlstad. Cirka 40 medlemmar lyssnade till Fil Dr Helene V Wadensjö som föreläste om ’Motivation och hälsobeteende vid osteoporos’, en inspirerande föreläsning om hur vi kan förändra våra vanor genom fysisk aktivitet och på så sätt ta bättre hand om vårt skelett.  Helene har en bakgrund som sjukgymnast, men beslutade sig för att läsa vidare och skrev 2012 en avhandling om just osteoporos, och gav oss många goda råd om hur vi kan bygga upp motivation och hålla den levande.

 

I pausen bjöds vi på kaffe/te och smörgås.

Ordförande för årsmötesförhandlingarna var Christina Wahrolin, som känner väl till vår förening och hon gjorde som vanligt sitt uppdrag med den äran.

Styrelsens medlemmar förblir desamma som förra året, med Ann-Britt Sandberg som fortsatt ordförande.

Ordförande Ann-Britt Sandberg tackade Helene för en intressant föreläsning och Christina Wahrolin för ett väl genomfört uppdrag. Hon berättade också lite mer om vårens program, innan vi skildes åt för att gå ut i vinterkylan.

Hälsningar

Margareta Långbacka Walker

Osteoporosföreningen i Värmland

 

 

 

 

 

 

 

Nämen hej!
Kul att du kom hit.

Prenumerera gärna på vårt nyhetsbrev, som kommer varje fredag eftermiddag.
Du får alla nyheter och inlägg som publiceras här på sidan.

Vi spammar inte! Läs vår integritetspolicy för mer info.

Om något inte fungerar när du försöker prenumerera - hör av dig här så hjälper vi dig.