Osteoporosföreningar och Kontaktombud

Osteoporsförbundet verkar i landet genom länsvisa föreningar och i Kalmar län genom ett kontaktombud. Förbundet liksom osteoporosföreningarna och kontaktombudet arbetar med att sprida information och kunskap om osteoporos till medlemmarna och till allmänheten t.ex. genom att anordna olika aktiviteter.
Gemensamt arbetar förbundet, föreningarna och kontaktombudet om hur man själv kan skydda och stärka sitt skelett.

Dessutom verkar föreningarna för att det egna landstinget ska förbättra diagnostik och behandling för osteoporotiker.
Arbetet i länen drivs av förtroendevalda som arbetar ideellt.

Välkommen att kontakta din osteoporosförening eller ditt kontaktombud.

Föreningar

Blekinge län
Ordförande: Siv Berntsson
bl.osteoporos@gmail.com

Dalarnas län
Ordförande: Britt-Marie Axelsson
peraxels@telia.com

​Gotlands län
Ordförande: Anne Elfström
elfstromanne1@gmail.com

Gävleborgs län
Ordförande: Inger Aréen
inger.areen@gmail.com

Hallands län
Ordförande: Barbro Jensen
barbro.jensen@hotmail.com

Jämtlands län
Ordförande: Kristina Andersson
kristina.hblust@telia.com

Jönköpings län
Ordförande: Margareta Lindahl
lindahl.margareta@telia.com

Kronobergs län
Ordförande Birgit Nyberg
birgit.nyberg@utbildningskonsult.se

Norrbottens län
Ordförande Siv Ögren
si.gren@icloud.com

Skåne län
Ordförande Sol-Britt Sundvall
solbritt.s@telia.com

Stockholms län
Ordförande: Harriet Kristensson
harriet.g.kristensson@gmail.com

Södermanlands län
Ordförande: Rolf Ericson
roffe.eric.re@gmail.com

Uppsala län
Ordförande: Ingrid Drevin
ingrid.drevin@live.se

Värmlands län
Ordförande: Ann-Britt Sandberg
annbritt.sandberg@telia.com

Västernorrlands län
Ordförande Torborg: ”Bojan” Söderberg
bojanindal@hotmail.com

Västerbottens län
Interimstyrelse
Ordförande: Lisa Keisu Lennerlöf
lisa.keisu@telia.com

Västmanlands län
Ordförande: Lisa Keisu Lennerlöf
lisa.keisu@telia.com

Västra Götalands län
kontaktperson: Mona-Lisa Svensson
kopparasen@outlook.com

Örebro län
Ordförande: Britt Magnusson
britt.k.magnusson@gmail.com

Östergötlands län
Ordförande: Gun Ring
gun.ring@allt2.se

Adress

Osteoporosförbundet
Bellmansgatan 30  1 tr.
118 47 Stockholm
www.osteoporos.org

Kontakt

Telefon: 08-121 463 93
Telefontid: 10-15 vardagar
E-post: pia@osteoporos.org

Info