Osteoporosföreningar och Kontaktombud

Osteoporosförbundet verkar i landet genom länsvisa föreningar eller kontaktombud. Förbundet liksom osteoporosföreningarna och kontaktombuden arbetar med att sprida information och kunskap om osteoporos till medlemmarna och till allmänheten t.ex. genom att anordna olika aktiviteter som föredrag och livscaféer.

Aktiviteterna kan innebära allt från att få kontakter med andra i samma situation som en själv till att få kunskap om sin sjukdom, olika behandlingar samt möjligheter att skydda sig och stärka sitt skelett.

Dessutom verkar föreningarna för att den egna regionen ska förbättra diagnostik och behandling för osteoporotiker. Arbetet i länen drivs av förtroendevalda som arbetar ideellt.

Välkommen att kontakta din osteoporosförening eller förbundet.

Föreningar

Blekinge län
Ordförande: Elisabeth Åberg Petersson
Telefon: 073-328 12 12
bl.osteoporos@gmail.com

Dalarnas län
Ordförande: Britt-Marie Axelsson
Telefon: 072-247 03 71
peraxels@telia.com

​Gotlands län
Ordförande: Anne Elfström
Telefon: 070-497 82 52
elfstromanne1@gmail.com

Gävleborgs län
Ordförande: Inger Aréen
Telefon: 070-653 72 70
inger.areen@gmail.com

Hallands län
Ordförande: Barbro Jensen
Telefon: 070-600 40 10
barbro.jensen@hotmail.com

Jämtlands län
Ordförande: Kristina Andersson
Telefon: 070-374 26 65
kristina.hblust@telia.com

Jönköpings län
Ordförande: Margareta Lindahl
Tel: 073-818 58 21
lindahl.margareta1@gmail.com

Kalmar län
Kontakta Pia Elmgren på kansliet.
Telefon: 08-121 463 93
pia@osteoporos.org

Kronobergs län
Ordförande Birgit Nyberg
Tel: 070-5989725
birgit.nyberg@utbildningskonsult.se

Norrbottens län
Ordförande Siv Ögren
Telefon: 070-217 96 65
si.gren@icloud.com

Skåne län
Ordförande Christina Svärd
Telefon: 0706-52 24 01
christina52svard@gmail.com

Stockholms län
Ordförande: Harriet Kristensson
Telefon: 073-416 33 70
harriet.g.kristensson@gmail.com

Södermanlands län
Ordförande: Rolf Ericson
Tel: 070-302 94 59
roffe.eric.re@gmail.com

Uppsala län
Kontaktperson: Ingrid Drevin
Telefon: 070-594 23 18
ingrid.drevin@live.se

Värmlands län
Ordförande: Ann-Britt Sandberg
Tel: 070-996 92 82
annbritt.sandberg@telia.com

Västernorrlands län
Ordförande: Torborg ”Bojan” Söderberg
Telefon: 070-389 40 19
bojanindal@hotmail.com

Västerbottens län
Kontaktperson: Lisa Keisu Lennerlöf
Telefon: 070- 395 26 37
lisa.keisu@telia.com

Västmanlands län
Ordförande: Lisa Keisu Lennerlöf
Telefon: 070- 395 26 37
lisa.keisu@telia.com

Västra Götalands län
kontaktperson: Mona-Lisa Svensson
Telefon: 076-856 44 20
kopparasen@outlook.com

Örebro län
Ordförande: Britt Magnusson
Telefon: 076-325 14 88
britt.k.magnusson@gmail.com

Östergötlands län
Ordförande: Gun Ring
Telefon: 070-404 60 94
gun.ring@allt2.se

Adress

Osteoporosförbundet
Bellmansgatan 30, 1 tr.
118 47 Stockholm
www.osteoporos.org

Kontakt

Telefon: 08-121 463 93
Telefontid: 10-15 vardagar
E-post: pia@osteoporos.org

Info